Egzamin maturalny jest przeprowadzany jeden raz w ciągu roku, w okresie od maja do września, w terminach: głównym, dodatkowym i poprawkowym, określonych w komunikacie o harmonogramie.
Egzamin maturalny jest przeprowadzany z przedmiotów obowiązkowych oraz przedmiotów dodatkowych i w 2025 r. składa się z części ustnej oraz części pisemnej.
Absolwent, przystępując do egzaminu maturalnego w 2025 r., zdaje obowiązkowo i musi uzyskać co najmniej 30% punktów możliwych do zdobycia w części ustnej – egzaminy, dla których nie określa się poziomu oraz w części pisemnej – egzaminy na poziomie podstawowym.
Aby w 2025 r. uzyskać świadectwo dojrzałości, absolwent jest również zobowiązany:
1) w przypadku egzaminu maturalnego w Formule 2023: zdać, tzn. uzyskać co najmniej 30% punktów możliwych do zdobycia z egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego (któregokolwiek z zadeklarowanych) na poziomie rozszerzonym;
2) w przypadku egzaminu maturalnego w Formule 2015: przystąpić do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.
W 2025 r. do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego, nie musi przystąpić absolwent dowolnego typu szkoły, który posiada dokumenty poświadczające uzyskanie dyplomu zawodowego na poziomie technika. Dokumenty te nie zwalniają z obowiązku przystąpienia do części pisemnej egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie dwujęzycznym w przypadku absolwenta szkoły lub oddziału dwujęzycznego.
Zdający, który zamierza przystąpić do egzaminu maturalnego, do 7 lutego 2025 r. składa wyłącznie jedną deklarację (załącznik 1a – Deklaracja A) przystąpienia do tego egzaminu dyrektorowi macierzystej szkoły.
Po terminie złożenia deklaracji nie ma już możliwości dokonywania w deklaracji zmian dotyczących wyboru przedmiotów i poziomu egzaminów.
Dokumenty uprawniające do dostosowania warunków lub formy egzaminu zdający przedkłada odpowiednio dyrektorowi szkoły lub dyrektorowi okręgowej komisji egzaminacyjnej razem z deklaracją do 7 lutego 2025 r.
Każdy zdający może złożyć deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego w 2025 r. w postaci papierowej albo w postaci elektronicznej. Zdający składa deklarację tylko w jednej z tych postaci. W przypadku złożenia deklaracji w obu postaciach za wiążącą będzie uznawana deklaracja złożona jako pierwsza.
Deklarację w postaci elektronicznej (e-deklarację) zdający może wypełnić i złożyć w Zintegrowanym Interfejsie Użytkownika (ZIU) na stronie internetowej:
https://ziu.gov.pl/login.
Logowanie do ZIU jest możliwe przy użyciu loginu i hasła otrzymanego od dyrektora szkoły lub dyrektora OKE lub przy użyciu profilu zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej.
więcej informacji na stronie https://cke.gov.pl