Odkrywamy naukowe tajemnice polskich dróg!

Nowe wieści od uczestników projektu „Fizyka i chemia od kuchni”, którzy tuż przed Świętami nadal wędrowali tropami fascynujących elementów fizyki i chemii wokół nas! Nawet w budowie dróg tkwi magia!
A oto ich relacja…
Dzięki uprzejmości Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, nasza grupa uczniów miała okazję odkryć tajniki Laboratorium Drogowego Wydziału Technologii i Jakości Budowy Dróg i przekładała teorię na praktykę!
Poznaliśmy utalentowanych specjalistów: pana Jakuba Raszewskiego, naczelnika Wydziału Technologii, pana Pawła Nowaka, kierującego Zespołem Diagnostyki Nawierzchni, oraz pana Artura Wilmańskiego, szefa Zespołu Badań Chemicznych.
Dowiedzieliśmy się, że asfalt znany był już w starożytności i miał różnorodne zastosowania – od kleju po lekarstwo! Pan Artur Wilmański oprowadził nas po laboratorium, prezentując fascynujące badania, w tym te dotyczące miękkości asfaltu. A wiecie, jak mierzymy tę miękkość? Igła wbijana w asfalt to klucz do klasyfikacji!
Pan Paweł Nowak przedstawił nam najnowsze technologie, takie jak profilograf laserowy, ugięciomierz dynamiczny i retroreflektometr, które pomagają utrzymać drogi w idealnym stanie!
A co z pasami na jezdni? Pan Paweł podzielił się z nami tajemnicą – to miliony mikrokulek w białej farbie, które sprawiają, że światło reflektorów odbija się od pasów!
Dziękujemy panu naczelnikowi Jakubowi Raszewskiemu za ciepłe przyjęcie, fascynujące opowieści i poświęcony czas!
Skip to content