Rozmawiaj, współpracuj i szanuj!

Alex Dancyg – wartościowe spotkania w ZSE. W piątek 7 października, uczniowie klas IV spotkali się z człowiekiem zwanym „Czarodziejem z Yad Vashem”. Alex Dancyg to polski Żyd mieszkający w Izraelu, który swoje życie poświęcił na budowanie dialogu między narodami. Jest historykiem, wieloletnim współpracownikiem Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie, ale chyba przede wszystkim gorącym miłośnikiem i pasjonatem szerokorozumianej kultury polskiej. Nasze spotkanie dotyczyło więc ożywionej dyskusji na temat sportu, drużyn piłkarskich, literatury, filmu, a nawet kuchni polskiej i żydowskiej i uprawy orzeszków ziemnych 🙂
Oczywiście nie zabrakło tematów trudnych w dyskusji. Alex w historię swojego życia wplótł bardzo wartościowe słowa na temat historii, relacji palestyńsko-żydowskich oraz wojny – sprawy obecnie tak ważnej i istotnej na świecie. Spotkanie uświadomiło nam, że różne generacje, pochodzenie czy miejsce zamieszkania nie stanowią problemu żeby ze sobą rozmawiać, współpracować, szanować się i wypracowywać kompromisy.

Można, a nawet trzeba, kochać i szanować ludzi bez względu na to kim są i skąd pochodzą.

Skip to content